
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 4.7 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 2.0066 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 1.45 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| Thickness | 1.4478 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Dielectric | JB |
Stock: 944
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28811
Ext.Price$0.28811
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28811 | $0.28811 |
| 10 | $0.17526 | $1.75260 |
| 50 | $0.14328 | $7.16400 |
| 100 | $0.11713 | $11.71300 |
| 500 | $0.10857 | $54.28500 |
| 1000 | $0.09404 | $94.04000 |
| 3000 | $0.08750 | $262.50000 |
| 5000 | $0.08141 | $407.05000 |
| 10000 | $0.07575 | $757.50000 |
